Skip to content

94 Riverview Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Price
$79,000
Last Sale Date
Aug 13, 1982

Property Information

Block27807
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description1.5S-B&F-D-2UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,919
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,100
20%
Improvement Value:$327,200
80%
Total Assessment$411,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,184-0.6%
2024$9,242+40.1%
2023$6,597-0.4%
2022$6,622+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 3355, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1960