Skip to content

19 Pinecrest Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 1, 2018

Property Information

Block27807
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-1U-H.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,100
33%
Improvement Value:$168,900
67%
Total Assessment$253,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,649-0.6%
2024$5,685+40.1%
2023$4,058-0.4%
2022$4,073+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 9279, Page 971NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 1963