Skip to content

86 Riverview Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1967

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 29, 2017

Property Information

Block27807
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
25%
Improvement Value:$254,500
75%
Total Assessment$340,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,599-0.6%
2024$7,647+40.1%
2023$5,458-0.4%
2022$5,479+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 9256, Page 218Recorded11/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 1967