Skip to content

283 Lembeck Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2009

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 6, 2009

Property Information

Block27901
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page279

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,061
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
21%
Improvement Value:$316,900
79%
Total Assessment$400,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,941-0.6%
2024$8,997+40.1%
2023$6,422-0.4%
2022$6,446+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 8715, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 2009