Skip to content

337 Lembeck Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 27, 2020

Property Information

Block27901
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page279

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,494
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
32%
Improvement Value:$178,900
68%
Total Assessment$263,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,893-0.6%
2024$5,930+40.1%
2023$4,233-0.4%
2022$4,249+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 9189, Page 8Recorded3/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920