Skip to content

333 Lembeck Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jun 6, 2019

Property Information

Block27901
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page279

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,900
19%
Improvement Value:$359,100
81%
Total Assessment$445,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,937-0.6%
2024$9,999+40.1%
2023$7,138-0.4%
2022$7,165+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 9409, Page 783NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/17/2019

Property Sale

Sale
$84,000

From:

To:

DeedBook 9257, Page 313Recorded11/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920