Skip to content

290 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2015

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Apr 18, 2016

Property Information

Block27901
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page279

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,255
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
18%
Improvement Value:$397,900
82%
Total Assessment$485,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,850-0.6%
2024$10,918+40.1%
2023$7,794-0.4%
2022$7,823+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

DeedBook 9115, Page 356Recorded4/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 2015