Skip to content

292 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2020

Property Information

Block27901
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page279

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-BF-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,800
18%
Improvement Value:$394,600
82%
Total Assessment$483,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,794-0.6%
2024$10,862+40.1%
2023$7,754-0.4%
2022$7,783+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft3,600DeedBook 9185, Page 990Recorded3/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 7487, Page 205