Skip to content

308 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 24, 2025

Property Information

Block27901
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page279

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,422
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
43%
Improvement Value:$116,300
57%
Total Assessment$203,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,540-0.6%
2024$4,568+40.1%
2023$3,261-0.4%
2022$3,273+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,422DeedBook 9899, Page 596Recorded5/14/2025

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 4341, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1910