Skip to content

206 Bartholdi Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Date
Nov 9, 2066

Property Information

Block27902
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page279

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-MG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
34%
Improvement Value:$172,400
66%
Total Assessment$262,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,859-0.6%
2024$5,896+40.1%
2023$4,209-0.4%
2022$4,225+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 9146, Page 1004Recorded9/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1905