Skip to content

275 Danforth Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2007

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Dec 27, 2017

Property Information

Block28001
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page280

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,768
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
16%
Improvement Value:$424,900
84%
Total Assessment$508,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,357-0.6%
2024$11,428+40.1%
2023$8,158-0.4%
2022$8,188+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

DeedBook 9276, Page 346Recorded1/25/2018

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 8649, Page 686Recorded2/10/2009

Property Sale

Sale
$618,000

From:

To:

DeedBook 8169, Page 199NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/29/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 7686, Page 158