Skip to content

366 Danforth Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2005

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Mar 31, 2005

Property Information

Block26203
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,720
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
17%
Improvement Value:$431,800
83%
Total Assessment$517,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,551-0.6%
2024$11,624+40.1%
2023$8,297-0.4%
2022$8,329+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 7553, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 2005