Skip to content

274 Linden Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$410,250
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block28001
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page280

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
36%
Improvement Value:$168,900
64%
Total Assessment$261,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,848-0.6%
2024$5,885+40.1%
2023$4,201-0.4%
2022$4,217+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$410,250

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 9598, Page 433NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/16/2021

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 9101, Page 933

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 8723, Page 857Recorded4/5/2010

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 4648, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1920