Skip to content

1703 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 26, 2016

Property Information

Block28003
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page280

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,070
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,600
29%
Improvement Value:$171,800
71%
Total Assessment$241,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,390-0.6%
2024$5,424+40.1%
2023$3,872-0.4%
2022$3,887+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 9127, Page 493Recorded6/27/2016

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 7213, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1905