Skip to content

1709 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07305

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jun 29, 2007

Property Information

Block28003
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page280

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-5U

Assessment

Land Value:$177,700
27%
Improvement Value:$477,300
73%
Total Assessment$655,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,626-0.6%
2024$14,718+40.1%
2023$10,506-0.4%
2022$10,546+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 8258, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1900