Skip to content

1701 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07305

Built 1905
Commercial

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Mar 2, 2023

Property Information

Block28003
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page280

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
19%
Improvement Value:$359,000
81%
Total Assessment$441,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,856-0.6%
2024$9,918+40.1%
2023$7,080-0.4%
2022$7,107+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

DeedBook 9742, Page 196Recorded4/23/2023

Property Built

Built

Year Built: 1905