Skip to content

13 Lincoln St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$815,400
Last Sale Date
Jul 23, 2019

Property Information

Block2801
Lot24
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,416
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
11%
Improvement Value:$722,000
89%
Total Assessment$814,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,177+35.4%
2024$13,424+40.1%
2023$9,582-0.4%
2022$9,618+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$815,400

From:

To:

Sq Ft2,416DeedBook 9426, Page 379Recorded8/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1890