Skip to content

236 Palisade Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Nov 1, 2024

Property Information

Block6001
Lot15
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,368
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,400
33%
Improvement Value:$462,800
67%
Total Assessment$688,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,368+148.3%
2024$6,191
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft2,368DeedBook 9892, Page 918Recorded4/10/2025

Property Sale

Sale
$830,000
Sq Ft3,085DeedBook 9747, Page 172Recorded5/15/2023

Property Built

Built

Year Built: 1880