Skip to content

335 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2017
Commercial

Last Sale Price
$3,300,000
Last Sale Date
Aug 23, 2023

Property Information

Block2801
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description4S+BT-B-7U-1C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,200
13%
Improvement Value:$1,478,800
87%
Total Assessment$1,700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,961-0.6%
2024$38,199+40.1%
2023$27,268-0.4%
2022$27,370+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,300,000

From:

To:

DeedBook 9769, Page 765Recorded9/8/2023

Property Built

Built

Year Built: 2017