Skip to content

3205 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 12, 2001

Property Information

Block4604
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description3S&1S-B-FUN PAR
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,100
19%
Improvement Value:$1,309,400
81%
Total Assessment$1,616,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,096-0.6%
2024$36,323+93.0%
2023$18,825-0.4%
2022$18,895+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5840, Page 259