Skip to content

186-188 Griffith St.Jersey City, NJ 07307

Industrial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jul 1, 2019

Property Information

Block2801
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2S-B-IN-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage7,600
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$378,900
30%
Improvement Value:$864,600
70%
Total Assessment$1,243,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,767-0.6%
2024$27,941+40.1%
2023$19,946-0.4%
2022$20,020+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

DeedBook 9416, Page 322Recorded7/12/2019

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 9416, Page 322

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 7862, Page 218