Skip to content

152 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Feb 19, 2013

Property Information

Block2803
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
43%
Improvement Value:$297,500
57%
Total Assessment$522,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,667-0.6%
2024$11,741+40.1%
2023$8,381-0.4%
2022$8,412+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 8894, Page 784NU CodeFamily (1)Recorded2/20/2013

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6052, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1910