Skip to content

203 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Apr 9, 2009

Property Information

Block2904
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,550
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
39%
Improvement Value:$364,400
61%
Total Assessment$601,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,440-0.6%
2024$13,525+40.1%
2023$9,654-0.4%
2022$9,691+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 8663, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1905