Skip to content

393-95 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block2804
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description4S-B-2C-12U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage10,224
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,900
22%
Improvement Value:$1,110,900
78%
Total Assessment$1,416,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,637-0.6%
2024$31,836+40.1%
2023$22,725-0.4%
2022$22,810+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,370,000

From:

To:

DeedBook 8964, Page 991Recorded3/28/2014

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 8692, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1915