Skip to content

241 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Last Sale Date
Jun 4, 2024

Property Information

Block3701
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,400
18%
Improvement Value:$1,120,700
82%
Total Assessment$1,360,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,371-0.6%
2024$30,561+40.1%
2023$21,816-0.4%
2022$21,898+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0