Skip to content

18 Charles St.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 17, 2019

Property Information

Block2804
Lot37
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building ClassC0693
Description3S-F-D-6U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage693
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
30%
Improvement Value:$174,300
70%
Total Assessment$249,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,567-0.6%
2024$5,602+40.1%
2023$3,999-0.4%
2022$4,014+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft693DeedBook 9436, Page 25Recorded9/19/2019

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 7711, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1900