Skip to content

38 Charles St.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07307

Built 2023

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Jun 30, 2023

Property Information

Block2804
Lot45
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,005
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,300
31%
Improvement Value:$526,600
69%
Total Assessment$766,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,125+67.8%
2024$10,204
Property History

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

Sq Ft2,005DeedBook 9762, Page 566NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/1/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023