Skip to content

72 Lake St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 2023

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Apr 21, 2023

Property Information

Block4306
Lot33
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,019
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,100
42%
Improvement Value:$539,300
83%
Total Assessment$646,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,439+111.3%
2024$6,833
Property History

Property Sale

Sale
$975,000
Sq Ft2,019DeedBook 9746, Page 210Recorded5/9/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023