Skip to content

44 Charles St.Jersey City, NJ 07307

Apartment

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Jan 7, 2010

Property Information

Block2804
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-11U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$585,000
33%
Improvement Value:$1,198,700
67%
Total Assessment$1,783,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,830-0.6%
2024$40,080+40.1%
2023$28,611-0.4%
2022$28,718+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook 8714, Page 629