Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
100 Sherman AveJersey City, NJ 07307
Apartment
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 1, 1997
Property Information
Block3804
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38
Building Details
Building Class---
Description3S-BT-B-9U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$405,000
23%
Improvement Value:$1,356,100
77%
Total Assessment$1,761,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $39,325 | -0.6% |
| 2024 | $39,572 | +40.1% |
| 2023 | $28,248 | -0.4% |
| 2022 | $28,354 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.