Skip to content

153 South St.Jersey City, NJ 07307

Built 2010

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Sep 28, 2017

Property Information

Block2805
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,676
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
27%
Improvement Value:$602,200
73%
Total Assessment$827,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,471-0.6%
2024$18,587+40.1%
2023$13,268-0.4%
2022$13,318+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$890,000

From:

To:

DeedBook 9245, Page 737Recorded10/13/2017

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 8720, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 2010