Skip to content

1032 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1915

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 8, 2006

Property Information

Block2805
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,542
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,500
43%
Improvement Value:$289,500
57%
Total Assessment$508,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,344-0.6%
2024$11,415+40.1%
2023$8,148-0.4%
2022$8,179+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 7856, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1915