Skip to content

163 South St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 5, 2018

Property Information

Block2805
Lot5
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-CONDO-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,130
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
21%
Improvement Value:$282,300
79%
Total Assessment$357,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,979-0.6%
2024$8,029+40.1%
2023$5,731-0.4%
2022$5,753+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,130DeedBook 9360, Page 22Recorded11/21/2018

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,130DeedBook 8864, Page 971NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/16/2012

Property Built

Built

Year Built: 1910