Skip to content

210 Danforth Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Sep 4, 2022

Property Information

Block28101
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page281

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,800
20%
Improvement Value:$325,800
80%
Total Assessment$408,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,124-0.6%
2024$9,181+102.1%
2023$4,543-0.4%
2022$4,560+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 9699, Page 595NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/29/2022

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 9314, Page 639Recorded6/14/2018

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 7377, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1900