Skip to content

164 Bartholdi Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1898

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Oct 2, 2024

Property Information

Block28504
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,626
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
22%
Improvement Value:$325,400
78%
Total Assessment$415,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,276-0.6%
2024$9,334+40.1%
2023$6,663-0.4%
2022$6,688+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,626DeedBook 9854, Page 35Recorded10/10/2024

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,806DeedBook 9531, Page 516Recorded1/19/2021

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 8215, Page 244Recorded5/21/2007

Property Sale

Sale
$171,500

From:

To:

DeedBook 6036, Page 282Recorded8/26/2002

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5213, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1898