Skip to content

216 Danforth Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 22, 2022

Property Information

Block28101
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page281

Building Details

Building Class---
Description2S-B&F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,395
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,900
26%
Improvement Value:$236,600
74%
Total Assessment$318,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,112-0.6%
2024$7,157+40.1%
2023$5,109-0.4%
2022$5,128+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5905, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1925