Skip to content

274 Danforth Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 30, 2015

Property Information

Block26904
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,800
32%
Improvement Value:$179,300
68%
Total Assessment$262,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,853-0.6%
2024$5,889+40.1%
2023$4,204-0.4%
2022$4,220+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4860, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1915