Skip to content

239 Danforth Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1921
Apartment

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Apr 18, 2011

Property Information

Block28102
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page281

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-20U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$700,000
52%
Improvement Value:$635,000
48%
Total Assessment$1,335,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,811-0.6%
2024$29,997+40.1%
2023$21,413-0.4%
2022$21,494+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 8789, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1921