Skip to content

229 Danforth Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 20, 2012

Property Information

Block28102
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page281

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-B-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,300
28%
Improvement Value:$203,800
72%
Total Assessment$283,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,322-0.6%
2024$6,361+40.1%
2023$4,541-0.4%
2022$4,558+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 8864, Page 276Recorded8/13/2012

Property Built

Built

Year Built: 1905