Skip to content

11 Ludlow St.Jersey City, NJ 07305

Built 1970
Public School

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2016

Property Information

Block28201
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page282

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,100
99%
Improvement Value:$1,100
1%
Total Assessment$86,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$4,331+12.4%
2007$3,854-0.0%
2006$3,855+0.0%
2005$3,855+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$31,320
DeedBook 3431, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1970