Skip to content

8 Rutgers Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1909

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Feb 17, 1989

Property Information

Block28201
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page282

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,400
36%
Improvement Value:$134,000
64%
Total Assessment$208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,654-0.6%
2024$4,683+40.1%
2023$3,343-0.4%
2022$3,355+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4102, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1909