Skip to content

25 New StreetJersey City, NJ 07305

Public School

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2016

Property Information

Block28201
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page282

Building Details

Building Class---
Description1S-F-1U-H-CBG6
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
87%
Improvement Value:$15,200
13%
Total Assessment$113,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2006$2,027+0.0%
2005$2,027+1.5%
2004$1,998-0.2%
2003$2,001+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 7370, Page 36NU CodeNominal consideration (25)Recorded9/28/2004

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 3876, Page 333