Skip to content

133 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 16, 2016

Property Information

Block28204
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page282

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,400
97%
Improvement Value:$3,300
3%
Total Assessment$105,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,360-0.6%
2024$2,375+40.1%
2023$1,695-0.4%
2022$1,702+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 9148, Page 275Recorded9/28/2016

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 5764, Page 286