Skip to content

103 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Dec 20, 2012

Property Information

Block28204
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page282

Assessment

Land Value:$95,900
94%
Improvement Value:$6,100
6%
Total Assessment$102,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,278-0.6%
2024$2,292+40.1%
2023$1,636-0.4%
2022$1,642+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 8887, Page 347