Skip to content

41 Mina Drive

Jersey City, NJ 07305

Built 1969

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 27, 2005

Property Information

Block28301
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page283

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,375
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
37%
Improvement Value:$156,100
63%
Total Assessment$246,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,502-0.6%
2024$5,537+40.1%
2023$3,952-0.4%
2022$3,967+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 7591, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1969