Skip to content

33 Mina DriveJersey City, NJ 07305

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2025

Property Information

Block28301
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page283

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,903
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,300
27%
Improvement Value:$243,000
73%
Total Assessment$333,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,193-0.6%
2024$7,239+42.1%
2023$5,096-0.4%
2022$5,116+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962