Skip to content

49 Sycamore Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1968

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 1, 2016

Property Information

Block28303
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page283

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
29%
Improvement Value:$156,900
71%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,904-0.6%
2024$4,934+40.1%
2023$3,522-0.4%
2022$3,536+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 9097, Page 384Recorded2/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1968