Skip to content

45 Sycamore Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 14, 2014

Property Information

Block28303
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page283

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,400
32%
Improvement Value:$136,200
68%
Total Assessment$199,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,457-0.6%
2024$4,485+40.1%
2023$3,202-0.4%
2022$3,214+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 8992, Page 861Recorded9/3/2014

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 3333, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1963