Skip to content

247 Winfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2011

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 9, 2019

Property Information

Block28502
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,100
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
17%
Improvement Value:$426,100
83%
Total Assessment$510,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,404-0.6%
2024$11,475+40.1%
2023$8,192-0.4%
2022$8,222+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011