Skip to content

1611 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07305

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2018

Property Information

Block28502
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-1C-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
19%
Improvement Value:$601,800
81%
Total Assessment$742,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,587-0.6%
2024$16,691+40.1%
2023$11,915-0.4%
2022$11,959+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

DeedBook 8168, Page 21Recorded3/28/2007

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 6077, Page 45Recorded11/6/2002

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4972, Page 154

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 3274, Page 1079

Property Built

Built

Year Built: 1915